kredyt mieszkaniowy przez internetAby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania niezbędne jest zgromadzenie wkładu własnego.

Jeszcze kilka lat temu banki dawały możliwość zaciągnięcia kredytu, który pokrywałby 100 procent ceny mieszkania czy domu. Od 2017 wedle rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego wkład własny musi stanowić przynajmniej 20 procent wartości nieruchomości. Jeśli klient ma dodatkowe zabezpieczenie bądź zdecyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, bank może zgodzić się na wkład własny w wysokości 1/10 wartości nieruchomości. Kolejna istotna kwestia to zdolność kredytowa. Każdy bank ocenia ją indywidualnie. Pod uwagę bierze się nie tylko wysokość zarobków potencjalnych kredytobiorców, ale także wysokość pozostałych zobowiązań, historię kredytową, ilość osób pozostających w gospodarstwie domowym. Na pewno większą zdolność kredytową będą miały osoby, które pracują na tak zwanym etacie niż wolni strzelcy. A to dlatego, że ich dochody są mniej regularne. Jeśli nie pracujesz na podstawie umowy o pracę warto zastanowić się nad drugim kredytobiorcą. 

 

 

 


 
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

 
Po pierwsze dbaj o swoją historię kredytową. Spłacaj swoje zobowiązania w terminie. Jeśli nie masz żadnej historii kredytowej dobrym pomysłem jest jej stworzenie. Weź niewielki kredyt, na przykład na sprzęt AGD. Nie spłacaj jednego zobowiązanie drugim. Jeśli będziesz tak robić błyskawicznie wpadniesz w spiralę zadłużenia.
Weź wspólny kredyt. Dwóch kredytobiorców, to lepsze zabezpieczenie dla banku niż jeden. Dlatego też banki chętniej udzielają kredytów hipotecznych parom niż singlom
Czas to równie istotny czynnik... Jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres kredytowania automatycznie koszty obsługi naszego zobowiązania, ale przy tym spada znacząco wysokość miesięcznej raty. A zatem wzrasta nasza potencjalna zdolność kredytowa. Z naszej strony polecamy porównywarkę kredytów mieszkaniowych oraz katalog kredytów mieszkaniowych.